Komunikaty

17 mln dla humanistów w konkursach NCN

– Rozwój humanistyki to jeden z priorytetów w działaniach ministerstwa – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podczas konferencji prasowej szef resortu ogłosił, że MNiSW przeznaczy 17 mln zł na sfinansowanie badań humanistycznych w konkursach NCN.
To pierwsza z zapowiadanych form współpracy z Narodowym Centrum Nauki na rzecz humanistów. Suma, o której mówił minister Jarosław Gowin, ma służyć podniesieniu współczynnika sukcesu w konkursach prowadzonych przez NCN.
Pieniądze trafią do osób, którzy wnioskują o dofinansowanie w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Największa część powiększy budżet konkursu FUGA 5, z którego opłacane są staże po uzyskaniu stopnia naukowego doktora.
Oprócz tego 5 mln zł więcej dostaną humaniści, którzy wystartują w najpopularniejszych konkursach NCN – OPUS 10, PRELUDIUM 10 i SONATA 10. Z dodatkowych środków skorzystają więc zespoły badawcze, młodzi doktorzy rozpoczynający karierę naukową oraz doktoranci.
Ostatnim konkursem, którego budżet zostanie zwiększony o 2 mln zł, jest ETIUDA 4, również skierowana do doktorantów. Jak szacuje Narodowe Centrum Nauki, ministerialne dofinansowanie pozwoli na utrzymanie współczynnika sukcesu na poziomie ok. 20 proc.

MNiSW